Görülecek Yerler

Hızlı Rezervasyon

İsim (gerekli):

E-posta (gerekli):

Kişi sayısı:

Oda türü:

Check-in:

  your selectionOK

Check-out:

  your selectionOK

* Check-in: 12:00 / Check-out: 11:00

Güvenlik kodunu giriniz: captcha

Pamukkale’ye Yakın Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Pamukkale:

Pamukkale

Pamukkale travertenleri ile ünlü bir yer olsa da aslında daha birçok güzelliğe ve tarihi hazinelere sahiptir. Pamukkale’de 17 termal su kaynağı vardır. Kaynaklardaki sular travertenlere ulaştığında karbondioksidi kaybedip, kalsiyum bikarbonattan basamaklar oluşturarak aşağıya kadar ulaşır. Yüzyıllar boyunca biriken kalsiyum kalıntıları bugünkü Pamukkale‘yi oluşturmuştur. Hergün yüzlerce kişinin ziyaret ettiği bu nadir doğa güzelliği aynı zamanda şifalı suları ile iyileştirme gücüne sahiptir.

Hierapolis:

Hierapolis

Bergamalılar Pamukkale‘nin şifalı sularından yararlanmak için şifalı su kaynaklarının yanına bir şehir kurmuşlardır. Bu şehrin adı “kutsal şehir anlamına gelen “Hierapolis“tir. Hierapolis gerek antik yapıları gerekse muhteşem heykelleri ile görülmeye değer bir şehirdir.

Karahayıt:

Karahayıt

Karahayıt Köyü Pamukkale‘ye birkaç kilometre uzaklıktadır. Köyün içindeki Pamukkale‘dekine benzer özellikteki su kaynakları içinde bulunan minerallerin ve madenlerin oksitlenmesi ile kırmızı, yeşil ve kahverengi renklerde travertenler oluşturmuştur. Karahayıt‘ın suları Pamukkale suyundan daha sıcaktır ve birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Kaklık Mağarası:

Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası Pamukkale‘ye 40km uzaklıkta bulunmaktadır. Pamukkale‘nin termal sularının kireç taşını eritmesi sonucu oluşmuş olan mağarada çeşitli traverten oluşumları ve iki akarsu vardır. Muhteşem görünümdeki sarkıt ve dikitlerin bulunduğu mağara adeta yerin altındaki Pamukkale gibidir.

Laodikya:

Laodikya

Laodikya Hierapolis‘in 10km güneyinde kurulmuş bir antik şehirdir. Aziz Paul’un mektuplarında ve İncil’de bahsedilen yedi kiliseden biridir ve Pamukkale‘ye gidildiğinde görülmesi gereken bir başka tarihi hazinedir.

Aphrodisias:

Aphrodisias

Afrodisias ise Yunanların aşk tanrıçası Afrodit adına kurulmuş bir şehirdir. Karialılar zamanında önemli bir şehir olmasa da Helenler ve Romalılar döneminde zengin bir şehir haline gelmiştir. Yakınındaki mermer kaynakları sayesinde şehirde büyük bir heykelcilik okulu kurulmuştur ve bugüne kadar ulaşan pek çok heykel gerek Afrodisyas müzesinde gerekse şehrin içinde görülebilir. Ayrıca Afrodisyas Türkiye’nin en iyi korunmuş antik şehirlerinden biridir.

Efes:

Efes

6. Yüzyılda bir liman kenti olan Efes günümüzde denizden uzak bir konumdadır ama Efes Harabeleri Türkiye’nin en ünlü antik kentini oluşturmaktadır. Ayrıca yakınındaki Artemis Tapınağı ve Meryem Ana Evi de görülmeye değer yerlerdir. Efes Pamukkale‘ye 180km uzaklıktadır.

Kapadokya:

Kapadokya

Kapadokya, “güzel atlar ülkesi” demektir. Yüzyıllar boyunca rüzgar yağmur ve diğer doğal güçlerin yumuşak kireç taşını aşındırmasıyla oluşmuş Peri Bacaları ile ünlüdür. Ayrıca gizemli yeraltı şehirleri, kayaların içine oyulmuş evleri ve kiliseleri ile Kapadokya ülkemizin eşsiz güzellikteki bölgelerinden biridir. Pamukkale‘den Kapadokya‘ya hergün düzenli olarak otobüs bulunabilir.